Fundusze norweskie
Projekt „ RECELLO 2.0. Odzyskiwanie włókien surowców tekstylnych za pomocą technik rozwłókniania z wykorzystaniem OZE” w ramach schematu małych grantów dla przedsiębiorczych kobiet programu „Rozwój Przedsiębiorczości i Innowacje” korzysta z dofinansowania
o wartości 702 709 zł otrzymanego od Norwegii.
Celem projektu jest wdrożenie innowacyjnej technologii rozwłókniania niepełnowartościowych partii włóknin celem odzysku surowców włókienniczych i ich nawrotu technologicznego.
Całkowita kwota projektu: 1 217 249 zł
Kwota dofinansowania 702 709 zł
Mentorem projektu jest Lasse Ove Hansen właściciel norweskiej firmy doradczej InnoBiz AS.
Lasse posiada rozległe doświadczenie, które zgromadził pełniąc najwyższe funkcje kierownicze w przedsiębiorstwach w różnych gałęziach przemysłu, zasiadając w radach nadzorczych norweskich i międzynarodowych spółek, a także w czasie ponad 30-letniej praktyki jako konsultant do spraw zarządzania. Wielokrotnie był też mentorem w różnych programach rozwojowych i start-upach prowadzonych przez Innovation Norway.
INFORMACJE O PROJEKCIE:
22 kwietnia 2022 Dzień otwarty w RECELLO
Spółka na swój dzień otwarty zaprosiła władze miasta i gminy Kisielice, lokalnych biznesmenów, przedstawicieli Urzędu Pracy, partnerów biznesowych, wykonawców inwestycji, pracowników i współpracowników.
Prezes spółki przekazała informacje o dalszych planach rozwojowych firmy. RECELLO spełniło surowe warunki konkursu „Granty dla przedsiębiorczych kobiet” realizowanego w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Jako jedna z dwóch firm z województwa warmińsko - mazurskiego znalazła się w elitarnym gronie firm, których projekty zostały zakwalifikowane do sfinansowania z Funduszy Norweskich. O skali rywalizacji w tym programie najlepiej świadczą liczby – spośród 392 wniosków do realizacji wybrano jedynie 56 projektów.
W ramach projektu finansowanego grantem RECELLO uruchomi innowacyjną usługę rozwłókniania szczególnie trudnych materiałów – włóknin z materiałów syntetycznych i włóknin wiskozowo-celulozowych.
Przeprowadzono już pierwsze próby rozwłókniania u różnych producentów maszyn, ich wyniki poddawane są analizie w laboratorium Instytutu Materiałoznawstwa Tekstyliów i Kompozytów Polimerowych Politechniki Łódzkiej, który wspólnie z RECELLO pracuje nad wdrożeniem innowacji.
Uruchomienie nowej linii przeciwdziałać będzie powstawaniu odpadów u producentów wyrobów higienicznych. Dodatkowo ekologiczny charakter inwestycji podkreśla fakt, że linia będzie zasilana w energię ze źródeł odnawialnych – mikroelektrownia fotowoltaiczna również sfinansowana z grantu Funduszy Norweskich została uruchomiona w marcu 2022.
Nowa inwestycja, której łączny koszt wynosi 1 217 249 zł, (w tym dotacja z Funduszy Norweskich 702 709 zł) spowoduje powstanie nowych miejsc pracy tak potrzebnych na lokalnym rynku.
FUNDUSZE NORWESKIE
Fundusze norweskie i fundusze EOG reprezentują wkład Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.
W ramach funduszy norweskich i funduszy EOG Norwegia przyczynia się do ograniczenia nierówności społecznych i ekonomicznych oraz wzmocnienia relacji dwustronnych z państwami beneficjentami z Europy Środkowej i Południowej i obszaru Morza Bałtyckiego. Norwegia ściśle współpracuje z UE w ramach Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Wraz z pozostałymi darczyńcami Norwegia przekazała 3,3 miliarda euro w ramach kolejnych programów funduszy w latach 1994–2014. Fundusze norweskie są finansowane wyłącznie przez Norwegię i dostępne w państwach, które przystąpiły do UE po 2003 r.
Fundusze norweskie na lata 2014-2021 wynoszą 1,25 miliarda euro.
Priorytety na ten okres to:
#1 innowacje, badania naukowe, edukacja, konkurencyjność i godna praca;
#2 integracja społeczna, zatrudnienie młodzieży i ograniczenie ubóstwa;
#3 środowisko, energia, zmiany klimatu i gospodarka niskoemisyjna;
#4 kultura, społeczeństwo obywatelskie, dobre zarządzanie i podstawowe prawa;
#5 sprawiedliwość i sprawy wewnętrzne.
www.eeagrants.org
www.norwaygrants.org